Współczynnik przenikania ciepła (Uw) - co to takiego?

Marzeniem każdego jest przytulny, ciepły dom, w którym z przyjemnością spędzać będziemy poranki, popołudnia i wieczory. Nie chcemy martwić się uciekającym ciepłem, a co za tym idzie, stale rosnącymi rachunkami za ogrzewanie. Dlatego kluczowym aspektem przy wyborze okien będzie współczynnik Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła. Czym jest współczynnik Uw? Jak jego wysokość wpływa na izolacyjność okien? Dlaczego współczynnik przenikalności ciepła jest tak ważny podczas zamawiania okien? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Czym jest Uw, czyli współczynnik przenikalności ciepła?

Współczynnik przenikalności cieplnej (Uw) to jeden z najważniejszych parametrów w stolarce otworowej. Jest to miara, która określa ilość energii cieplnej, przenikającej przez okno w jednostce czasu i jednostce powierzchni, gdy temperatura na zewnątrz i wewnątrz budynku jest różna. Niski współczynnik przenikania ciepła oznacza, że tym lepiej okno izoluje nasz dom od strat ciepła. Tym samym im niższy jest parametr przenikalności cieplnej, tym więcej ogrzanego powietrza pozostaje w budynku.

Dlaczego współczynnik przenikalności ciepła jest tak ważny?

Wybór okien o niskim współczynniku przenikalności cieplnej jest kluczowy dla utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz domu oraz dla zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Poprawna izolacja termiczna okien pozwala nam cieszyć się komfortową atmosferą w domu przez cały rok. Chroni nas przed zimnem w chłodne dni i przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w te upalne.

Jak obliczany jest współczynnik przenikania ciepła? 

Chcąc obliczyć współczynnik przenikania ciepła dla okien, stosuje się pomiary i obliczenia zgodne z normą PN-EN ISO 10077-2. Każdy renomowany dostawca okien przy przedstawianiu oferty cenowej przedstawi wyliczenia cieplne dotyczące przenikalności cieplnej każdej konstrukcji.

Wzór na współczynnik przenikania ciepła wygląda tak:

Uw = (Ug * Ag) + (Uf * Af) + (Ψg * lg) / A

 Na wartość parametru Uw składają się następujące elementy:

  • Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby
  • Ag – powierzchnia szyby
  • Uf – przenikalność ciepła ramy okiennej
  • Af – powierzchnia ramy okiennej
  • Ψg – współczynnik przenikania ciepła dla połączonych elementów szyby, ramki dystansowej i ramy
  • lg – długość mostka cieplnego na styku szyby z ramą
  • A – całkowita powierzchnia okna = (Ag + Af).

Przenikalność cieplna okien - co wpływa na jej wartość?

Na współczynnik przenikania ciepła wpływ ma niemal każdy element składowy okna.  Są to:

  • Pakiety szybowe – najlepsze parametry mają pakiety 3- lub 4-szybowe, które wyposażone są dodatkowo w powłoki niskoemisyjne i ciepłe ramki dystansowe wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych. 
  • Wielkość okna - przenikalność cieplna w dużej mierze zależy również od gabarytu okna. Szyba, jako najcieplejszy element, w znacznym stopniu odpowiada za wartość przenikalności ciepła. Im większa powierzchnia przeszklenia, tym niższy jest parametr Uw.
  • Profile okienne – w ich przypadku ogromne znaczenie ma ich głębokość zabudowy oraz rodzaj wzmocnień. 
  • Okucia – w oknach o wysokim stopniu energooszczędności zaleca się stosowanie okuć całkowicie ukrytych w komorze między skrzydłem a ramą okna. Brak zawiasów na powierzchni zewnętrznej zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a ciągłość uszczelki jest zachowana.
  • Technika Montażu – wprawdzie nie wpływa bezpośrednio na wartość Uw, jednak ma znaczny wpływ na zwiększenie szczelności osadzenia okna. Najbardziej energooszczędnym sposobem montażu jest tak zwany ciepły montaż w warstwie izolacji budynku. Dzięki temu zminimalizowany jest prawie do zera mostek termiczny wzdłuż obwodu ramy. Alternatywnym rozwiązaniem, łączącym wysoką izolacyjność termiczną z niższymi kosztami, jest tzw. montaż trójwarstwowy z zastosowaniem warstw paroprzepuszczalnych oraz paroizolacyjnych.
  • Ramy okienne - na właściwości izolacyjne ramy okiennej wpływa m.in. zastosowanie dodatkowego materiału izolacyjnego, ilość komór wewnątrz i grubość profilu.

Współczynnik przenikania ciepła okien energooszczędnych i okien pasywnych

Każdy producent zobowiązany jest do podania wartości współczynnika przenikania ciepła dla wszystkich modeli produkowanych okien klientom. Standardowo oblicza się wartość współczynnika Uw dla okna referencyjnego, czyli takiego o wymiarach 1230x1480 mm. Jeśli wartości współczynnika dla tego okna wynoszą poniżej 1W/m2K, to według przepisów zalicza się je do okien energooszczędnych. Jeśli natomiast współczynnik przenikania ciepła okna wynosi poniżej 0,8W/m2K, to jest to okno pasywne. Wynika to z faktu, że okna dla domów pasywnych muszą spełniać znacznie bardziej restrykcyjne wymogi, a w obecnych czasach budowanie domów pasywnych stało się jednym z najpopularniejszych wyborów.

Uw współczynnik przenikania ciepła okna - podsumowanie

Wybór okien o niskim współczynniku przenikalności jest kluczowym aspektem przy projektowaniu i budowie energooszczędnych domów. Odpowiednio dobrane parametry przekładają się na komfort mieszkalny, oszczędności finansowe oraz pozytywny wpływ na środowisko. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zbadanie różnych opcji i skonsultowanie się z profesjonalistami, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Z przyjemnością podpowiemy jakie okna będą najlepsze dla Twojego domu. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą okien PVC oraz aluminium!

ul. Nasienna 2, 44-120 Pyskowice
Godziny otwarcia salonu:
Pn-Pt: 8:00-17:00
Sobota: 8:00-12:00
Niedziela: nieczynne
Copyright © 2024 Komsta | Zaufane okna i drzwi