Program Czyste Powietrze - jakie parametry muszą spełnić okna, by otrzymać dofinansowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej istotna, programy rządowe wspierające inicjatywy proekologiczne są niezmiernie istotne. Jednym z takich programów, który zdobył popularność i zainteresowanie, jest program „Czyste Powietrze”. Choć od jego wprowadzenia upłynął już jakiś czas, to nadal w jego obrębie pojawia się wiele pytań. Kto może skorzystać z dofinansowania? Jakie elementy można wymienić z Czystym Powietrzem? Czy program Czyste Powietrze obejmuje również wymianę okien? Jakie parametry muszą spełniać okna, by otrzymać dofinansowanie? 

Czym jest Program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze jest inicjatywą, której celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. To jeden z kluczowych programów, które mają na celu poprawę jakości powietrza. W tym celu wprowadzono możliwość otrzymania dofinansowania na  modernizację systemów grzewczych oraz termomodernizację budynków.

Do kogo kierowany jest program Czyste Powietrze? 

W pierwszej kolejności program Czyste Powietrze kierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Z dofinansowania skorzystać mogą również właściciele lub współwłaściciele lokalu wyodrębnionego w budynku jednorodzinnym. Jednak lokal musi posiadać odrębną księgę wieczystą.

Parametry okien w programie Czyste Powietrze 

Program Czyste Powietrze umożliwia wymianę elementów budynku, które wpływają na jego efektywność energetyczną. Jednym z elementów, które mają na nią największy wpływ są okna. Chcąc otrzymać dofinansowanie z programu, musimy pamiętać, by wybrana stolarka okienna spełniała odpowiednie parametry. Głównym współczynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę jest współczynnik przenikalności ciepła (więcej na jego temat przeczytasz TUTAJ

Jakie okna wybrać, aby otrzymać dofinansowanie z Czystego Powietrza? 

Wymiana okien na bardziej energooszczędne modele jest jednym z kluczowych elementów termomodernizacji wspieranym przez program Czyste Powietrze. Jego głównym założeniem jest zatrzymanie jak największej ilości ciepła wewnątrz budynku. Dlatego właśnie musimy szczególną uwagę zwrócić na wspomniany wcześniej  współczynnik przenikalności ciepła (Uw). Informuje nas on o tym jaki jest poziom izolacyjności termicznej danej konstrukcji okiennej. Dokładniej rzecz ujmując, współczynnik przenikalności ciepła pokazuje, ile energii cieplnej ucieka przez 1m2 przegrody (w tym wypadku okna). 

Składając wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na wymianę stolarki okiennej, należy pamiętać, że przenikalności ciepła okna nie może przekroczyć 0,9W/(m2K).

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze stanowi istotne wsparcie dla osób chcących zainwestować w poprawę efektywności energetycznej swoich domów. Wybór odpowiednich okien, spełniających określone parametry, jest kluczowym krokiem w procesie termomodernizacji, który może przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla budżetu domowego. W naszej gamie produktów znajdziemy zarówno profile aluminiowe jak i PVC (Veka SL 76 i 82, Aluplast Neo, Decco Econoline), które spełnią wymagania termiczne dla programu Czyste Powietrze.  Pamiętajmy zatem o odpowiedzialności ekologicznej i wybierajmy rozwiązania, które wspierają cele zrównoważonego rozwoju.

ul. Nasienna 2, 44-120 Pyskowice
Godziny otwarcia salonu:
Pn-Pt: 8:00-17:00
Sobota: 8:00-12:00
Niedziela: nieczynne
Copyright © 2024 Komsta | Zaufane okna i drzwi