Okna dla domu pasywnego i energooszczędnego

Budownictwo pasywne to jeden z głównych kierunków ostatnich kilku lat w branży budowlanej. Do jego popularności przyczyniła się wzrastająca świadomość społeczeństwa. Ten słuszny kierunek nie mógł, nie wpłynąć znacznie na branżę stolarki okiennej. Dom pasywny wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań w zakresie okien, drzwi, bram garażowych czy systemów osłonowych. Na czym polega budownictwo pasywne? Jakie wybrać okna, by wybudować dom pasywny? Jakie parametry musi spełnić budownictwo pasywne? 

Co to jest dom pasywny? 

Głównym założeniem domów pasywnych jest niskie zapotrzebowanie na energię cieplną dla budynku. Według wytycznych nie powinno ono przekroczyć wartości 15 kWh/m² rocznie. W ten sposób obniżone zostają koszty ogrzewania, dzięki czemu inwestycja w budowę domu pasywnego szybko się zwraca. Ważne jest również, aby oprócz niskiego zapotrzebowania na energię cieplną, pasywne domy nie generowały dużego zużycia energii na potrzeby mieszkalne.  Powinno się ono mieścić w granicach 120 kWh/m².

Okna w domu pasywnym

Stolarka okienna to jeden z bardzo ważnych elementów, który należy rozważyć już na etapie planowania budowy domu pasywnego. Nieodpowiednio dobrane okna mogą doprowadzić do znacznej utraty ciepła (nawet do 40%). W ten sposób dom nie spełni warunków pasywnego budownictwa. Dlatego poza walorami estetycznymi, najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). W przypadku stolarki otworowej parametr ten nie może przekroczyć wartości 0,8 W/(m²K). Zalecane jest nawet dążenie do parametru przenikalności cieplnej okien pasywnych na poziomie  Uw=0,6 W/m2K.

Jakie okna wybrać do domu pasywnego?

Wybierając okna do domu pasywnego należy zwrócić uwagę na wspomniane wcześniej kluczowe parametry i wartości. To one warunkują energooszczędność i pasywność budynku. 

Decydując się na okna wykonane z tworzywa PVC warto rozważyć system Veka SoftLine 82. To profil o 7-komorowej konstrukcji, która zapewnia doskonałą izolację termiczną. Dzięki swojej budowie uzyskuje współczynnik przenikania ciepła dla okna referencyjnego na poziomie Uw=0,76 W/m2*K. Decydując się na większe gabaryty można oczywiście uzyskać lepszy parametr. Innym profilem PVC, który doskonale sprawdza się w pasywnym budownictwie jest Aluplast NEOLine MD. Jego 6-komorowa konstrukcja zapewnia współczynnik przenikania ciepła o wartości Uw=0,77 W/m2*K dla okna referencyjnego. Alternatywą dla wspomnianych profili okiennych, może być Decco EconoLine 83. To doskonałe połączenie wysokich parametrów oraz atrakcyjnej ceny. 

Domy pasywne to również budynki o dużych przeszkleniach, które dostarczają do wnętrza dużą ilość światła i promieni słonecznych. Decydując się na to rozwiązanie warto rozważyć system Aliplast Star. Jest to system o bardzo nowoczesnej linii designerskiej i wysokiej izolacyjności termicznej. Profil posiada przekładkę termiczną o głębokości 45mm, wykonaną z solidnych i sprawdzonych materiałów. Innym profilem aluminiowym, który doskonale sprawdzi się w budynkach pasywnych jest Aluprof MB 104 Passive. System Aluprof MB 104 Passive posiada specjalną przegrodę termiczną, która gwarantuje najwyższe parametry izolacyjności termicznej. Przy zastosowaniu elementów docieplających można uzyskać parametr przenikalności cieplnej okna referencyjnego na poziomie 0,64 W/m2*K. 

Budownictwo pasywne wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, które redukują zapotrzebowanie na energię. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej. Okna o odpowiednich parametrach zapewniają obniżenie kosztów ogrzewania. Wybierając system okienny warto postawić na Veka SoftLine 82, Aluplast NEOLine MD, Decco EconoLine 83, Aliplast Star lub Aluprof MB 104 Passive. Dzięki nim budynek będzie miał zapewnioną wysokie parametry termoizolacyjne w obrębie okien. W przypadku domów pasywnych ważny również jest odpowiedni montaż konstrukcji. Sugerowanym rodzajem montażu jest montaż w warstwie ocieplenia.

ul. Nasienna 2, 44-120 Pyskowice
Godziny otwarcia salonu:
Pn-Pt: 8:00-17:00
Sobota: 8:00-12:00
Niedziela: nieczynne