Okna aluminiowe - obalamy mity na temat stolarki aluminiowej

Czas budowy to czas wielu wyborów. Chcąc podjąć jak najlepszą decyzję sięgamy po rady, opinie i informacje pochodzące z różnych źródeł. Niestety nie zawsze odpowiedź jaką otrzymujemy jest zgodna z prawdą. Na nasze nieszczęście w przestrzeni publicznej krąży wiele mitów. Mity związane z branżą budowlaną w dużej mierze dotyczą również stolarki okiennej. Zwłaszcza jeśli pod lupę weźmiemy okna aluminiowe. Jakie są najczęściej pojawiające się mity dotyczące okien aluminiowych? Jakie są prawdziwe zalety i wady stolarki aluminiowej? 

Skąd biorą się mity dotyczące stolarki aluminiowej?

Błędne przekonania i nieprawdziwe informacje obecne są w każdej branży. Nie omijają również branży stolarki otworowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedostateczna wiedza na temat stałego rozwoju technologicznego. Część mitów dotyczących stolarki aluminiowej pochodzi z początkowych etapów jej produkcji, gdy technologia i materiały produkcyjne nie były tak zaawansowane. 

Mity dotyczące okien aluminiowych 

  1. Okna aluminiowe są przyczyną dużych strat ciepła - MIT 

Najczęściej pojawiającym się mitem o oknach aluminiowych jest informacja o ich niskiej termoizolacyjności. To błędne przekonanie pochodzi prawdopodobnie z czasów, gdy profile aluminiowe wchodziły dopiero do branży stolarki otworowej, a ich zaawansowanie technologiczne, było na początkowym etapie. 

Współczesne okna aluminiowe wykorzystują nowoczesną technologię i najwyższej jakości materiały, które zapewniają wysokie parametry izolacji termicznej. Przekładki termiczne, wkłady izolacyjne czy wielokomponentowe uszczelki to rozwiązania, dzięki którym współczesne okna aluminiowe polecane są w budownictwie pasywnym. Dodatkowo konstrukcje aluminiowe są to z reguły konstrukcje o dużych gabarytach, gdzie powierzchnia szyby jest stosunkowo dużo większa niż powierzchnia profili, a co za tym idzie to właśnie duża powierzchnia przeszkleń wpływa na bardzo dobrą przenikalność cieplną konstrukcji. 

  1. Wysokie koszty konserwacji i duże ryzyko korozji - MIT 

Narażony na działanie warunków atmosferycznych metal ulega korozji. Ta reguła nie dotyczy jednak aluminium. Już surowy materiał aluminiowy wykazuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne i korozję. Profile aluminiowe są dodatkowo poddawane specjalnej obróbce technologicznej, która jeszcze podwyższa parametry antykorozyjne. 

  1. Niewielka gama kolorystyczna - MIT 

Aluminium kojarzy się z kilkoma metalicznymi odcieniami i szarością. Jednak profile aluminiowe, dzięki możliwości malowania, otwierają przed użytkownikami ogromne możliwości aranżacyjne.  Do dyspozycji jest kolorystyka z palety RAL, wiele powłok drewnopodobnych, kolory imitujące kamienne powierzchnie, anoda oraz dodatkowo różne faktury lakierowanych powierzchni m.in. gładkie czy strukturalne.

  1. Okna aluminiowe są rozwiązaniem tylko dla przestrzeni publicznych i użytkowych - MIT 

Ta nieprawdziwa informacja na całe szczęście jest już powtarzana najrzadziej. Współczesne budownictwo pokazuje jak niesamowite możliwości dla budownictwa rodzinnego niesie za sobą wykorzystanie profili aluminiowych w stolarce okiennej. Przeszklone ściany fasadowe, potężne okna przesuwne, ogromne szklenia stałe czy nietypowe kształty okien - to wszystko sprawia, że budynek otwiera się na przestrzeń zewnętrzną i nabiera wyjątkowego charakteru.

Mity, które krążą w branży budowlanej, a więc i w branży stolarki otworowej potrafią mocno namieszać w głowie inwestora. Zwłaszcza, gdy do podjęcia jest wiele decyzji. Dlatego przed wyborem okien oraz drzwi czy nawet na etapie projektu warto skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie. Korzystając z ogólnodostępnych informacji warto również sprawdzać ich wiarygodność. Jak widać do dnia dzisiejszego w stolarce aluminiowej pojawiają się mity, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. 

Nowoczesne okna aluminiowe cechuje trwałość oraz doskonałe parametry termiczne. Wykorzystywane w ich produkcji szyby zespolone i ciepłe ramki wpływają bardzo korzystnie na ich izolację termiczną. Niska przenikalność cieplna pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania powierzchni mieszkalnej lub biurowej. Dzięki temu stolarka aluminiowa z powodzeniem stosowana jest w budownictwie pasywnym.

ul. Nasienna 2, 44-120 Pyskowice
Godziny otwarcia salonu:
Pn-Pt: 8:00-17:00
Sobota: 8:00-12:00
Niedziela: nieczynne