Chcąc wyjaśnić przyczynę parujących okien, należy sięgnąć do podstaw fizyki. Otaczające nas powietrze ma swoją wilgotność, która wzrasta lub spada w zależności od warunków pogodowych. Znajdujące się w powietrzu cząsteczki wody w określonych warunkach skraplają się na różnych powierzchniach, w tym również na powierzchni szyby. Do parowania okien dochodzi, gdy temperatura pomieszczenia jest niższa od temperatury otoczenia, czyli wspomnianego powietrza.
Zdecydowanie częstsze jest parowanie szyb od wewnątrz. Zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy na zewnątrz panuje mróz. Z tym zjawiskiem mógł spotkać się każdy. Wystarczy podnieść temperaturę ogrzewania w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Wilgotność ta może być spowodowana dużą ilością prania czy intensywnym gotowaniem. Kondensacja pary wodnej może się pojawiać także podczas wykonywania prac remontowych.
Przeczytaj także: Jak poprawić efektywność energetyczną domu? Kompleksowy przewodnik
Zjawisko parujących czy “pocących” się szyb występuje w pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest wysoka, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa niż w domu czy mieszkaniu. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z podstawowych zadań okien, w tym również szyb, jest ochrona budynku przed zimnem. Jednak ich termoizolacyjność jest niższa niż izolacja termiczna ścian. Dlatego w sezonie jesienno zimowym ich powierzchnia jest przeważnie chłodna. Ciepłe, wilgotne powietrze z wnętrza budynku po zetknięciu z zimniejszą taflą szyby, skrapla się na jej powierzchni.
Poznaj naszą ofertę okien PVC, aluminiowych oraz PVC-aluminium!
Zaparowane okna od zewnątrz występują najczęściej w okresach przejściowych, takich jak wiosna czy jesień. W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją odwrotną do parowania od wewnętrznej strony okien. Powietrze na zewnątrz nagrzewa się znacznie szybciej niż zamknięte wnętrze domu o bardzo dobrej izolacji termicznej. Wilgotne powietrze nagrzewa się w ciągu wiosennego lub jesiennego dnia i paruje. Wieczorem, gdy temperatura znacznie spada, wilgoć kondensuje się na powierzchniach, które szybko się wychładzają np. na szybach. To zjawisko jest bardzo charakterystyczne zwłaszcza dla okolic o znacznej wilgotności (nad wodą, w pobliżu lasu, w miejscach o słabej cyrkulacji powietrza).
Warto również zauważyć, że parowanie okien od zewnętrznej strony nie musi dotyczyć wszystkich okien w budynku. Zjawisko to może ujawniać się tylko w danym pomieszczeniu. “Pocić” mogą się tylko te okna, które są najmniej oświetlone i ogrzewane słońcem w ciągu dnia.
Czasami zdarza się, że okna parują pomiędzy szybami. To może oznaczać rozszczelnienie pakietu szybowego. W oknach, pomiędzy szybami umieszczony jest argon, który odpowiada za termoizolacyjność okien. Jeśli ten gaz się ulotni, okna stracą swoje właściwości, a między szybami pojawi się para wodna.
Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wymiana pakietu szybowego na nowy. Pamiętaj, żeby najpierw zgłosić nieprawidłowości do producenta okien. Musisz działać szybko, bowiem nieszczelne okna mogą znacząco pogorszyć komfort oraz zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne budynku.
To także może Cię zainteresować: Kiedy i jak regulować okna? Praktyczny poradnik
Większość z nas zastanawia się, jak pozbyć się problemu pary wodnej na szybach. Problem pary wodnej można rozwiązać m.in. poprzez:
Zaparowane okna to problem, który jest bardzo powszechny. Boryka się z nim wielu mieszkańców domów jednorodzinnych czy budynków wielomieszkaniowych. Najważniejszy jest jednak fakt, że parujące szyby nie muszą świadczyć o wadliwej konstrukcji czy błędnym montażu stolarki okiennej. Zjawisko to związane jest z podstawowym prawem fizyki, wilgotnością i różnicami temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. A jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami! Nasi doradcy chętnie pomogą Wam dobrać najlepsze rozwiązania stolarki okienno-drzwiowej!